вторник, 12 января 2016 г.

Відкритий урок - 2015

Відкритий урок

План відкритого уроку з предмета:
«Технологія верстатних робіт»
Тема: Свердлувальні верстати
Тема уроку: Встановлення  і вивірка заготовок на столі верстату і в пристрої.
Дидактична мета:
-         навчити учнів прийомам установки та вивірки заготовок на столі верстата і в пристрої;
Розвиваюча мета:
розвивати в учнях потребу в знаннях, вміння використовувати довідкову літературу для самостійної роботи.
Виховуюча мета:
виховувати в учнів освідомлення ролі науково-технічного прогресу, професійну мобільність, конкурентноспроможність у майбутній фаховій діяльності.
Методична мета:
впроваджувати інтерактивні методи навчання в процес засвоєння нових знань, умінь і навичок.
Тип уроку:
 Комбінований урок.
Вид уроку:
урок-бесіда з елементами самостійної практичної роботи.
Метод навчання:
розповідь, бесіда, самостійна робота в малих групах.
Дидактичне забезпечення:
опорні конспекти, плакати,завдання для творчої групи,  підручники, відеоролики.
Матеріально-технічне оснащення уроку:
-         ноутбук, екран, проектор.



Структура уроку:
1.           Установчо-мотиваційний етап.
                   1.1. Організаційна частина:
-                психологічний настрій учнів на продуктивну роботу; взаємне вітання викладача і учнів, перевірка відсутніх;
-                організація уваги.
                   Вступна частина:
-                повідомлення теми уроку та його мети;
-                мотивація навчальної діяльності учнів;
-                актуалізація опорних знань учнів.
2.           Змістовно-пошуковий етап.
                   2.1. Закріплення заготовок на вертикально-свердлильних верстатах.
                   2.2. Закріплення заготовок на радіально-свердлильних верстатах.
                   2.3. Пристосування для закріплення заготовок на свердлильних верстатах.
                   2.3. Встановлення заготовки у лещатах.
                   2.4. Основні правила закріплення заготовок на столі свердлильного верстата.
                   2.5. Закріплення тонкостінних заготовок на свердлильних верстатах.
                   2.6. Встановлення заготовок у кондукторах.
                   2.7. Контроль встановлення заготовок на свердлильних верстатах.
                    
3.           Контрольно-смисловий етап.
                   3.1. Робота в малих групах по закріпленню нового матеріалу.
                   3.2. Корекція адекватності оволодіння навчальною інформацією.
                   3.3. Визначення ступеня оволодіння навчальним матеріалом, розуміння змісту навчального матеріалу.
4.           Системно-узагальнений етап.
                   4.1. Зосередження уваги на нових ідеях, концепціях.
                   4.2. Підсумки уроку. Домашнє завдання.
                   Конспект , підручник « Технологія механічної обробки на металорізальних верстатах» Стискін Г.М. та ін., п.4.1.4., с 279 – 281.

Конспект уроку на тему:
Встановлення  і вивірка заготовок на столі верстату і в пристрої.
На вертикально-свердлувальних верстатах заготовки закріплюють безпосередньо на столі верстата ( за допомогою прихоплювачів, ступінчастих або регульованих упорів) або в пристосуваннях. На радіально-свердлильних верстатах великі заготовки встановлюють на плиту, а середні – на змінну підставку.  У якості пристосувань використовують універсальні або спеціалізовані машинні лещата з гвинтовим або ексцентриковим затисканням     ( в одиничному виробництві ) та з пнемо- або гідроприводом ( в серійному та масовому виробництві). Кріплення заготовок на вертикальній або похилій поверхні здійснюють за допомогою поворотних стойок. Циліндричні заготовки встановлюють на призми. При обробленні заготовок з торця використовують кулачкові або цангові патрони, які закріплюють на столі верстату. При обробці отворів, які розташовані по колу, для кріплення заготовок використовують поворотні столи з ручним ( ножним) та механізованим приводом.
Для правильного установлення та закріплення заготовки на столі свердлильного верстата застосовують різноманітні прихоплювачі, упори, а також призми, косинці, поворотні стійки, домкрати та ін. . Циліндричні деталі закріплюють і за допомогою універсальних настільних кулачкових або цангових патронів




Закріплюючи заготовки безпосередньо на столі свердлильного верстата, а також при закріпленні тонких заготовок, необхідно дотримуватися таких основних правил:
1. Заготовки закріплювати надійно та жорстко, щоб запобігти зсуву та перекосу їх підчас обробки.
2. Для закріплення заготовки безпосередньо на столі застосовувати не менше двох упорів і прихоплювачів, установлюючи упори по можливості на однаковій відстані один від одного.
3. Кріпильні болти розташовувати якомога ближче до закріплюваної заготовки.
4. Закріплюючи заготовку складної конфігурації безпосередньо на столі верстата (без пристрою), вивіряти правильність її установки штангенрейсмусом, індикатором, косинцем (для контролю правильності установки бічної поверхні заготовки у вертикальній площині та перпендикулярності заготовки столу), ватерпасом (для перевірки правильності взаємного розташування горизонтальної та вертикальної площин заготовки, тобто їх перпендикулярності).
5. Не застосовувати для регулювання положення заготовки дерев’яні підкладки та клини.
6. При обробці на свердлильному верстаті тонкостінних втулок кілець, тонких листів тощо, які мають малу жорсткість, застосовувати способи кріплення, що гарантують їх від деформації.

В серійному виробництві деталі середніх та крупних розмірів обробляють в поворотних та накладних кондукторах .

Для точного встановлення заготовку вивіряють за допомогою рейсмуса, кронциркуля, штангенрейсмуса, індикатора, кутника. 




Опорний конспект на тему: «Встановлення  і вивірка заготовок на свердлильних верстатах. »
На вертикально-свердлильних верстатах заготовки закріплюють безпосередньо на столі верстата ( за допомогою прихоплювачів, ступінчастих або регульованих упорів) або в пристосуваннях. На радіально-свердлильних верстатах великі заготовки встановлюють на плиту, а середні – на змінну підставку.  У якості пристосувань використовують універсальні або спеціалізовані машинні лещата з гвинтовим або ексцентриковим затисканням     ( в одиничному виробництві ) та з пнемо- або гідроприводом ( в серійному та масовому виробництві). Кріплення заготовок на вертикальній або похилій поверхні здійснюють за допомогою поворотних стойок. Циліндричні заготовки встановлюють на призми. При обробленні заготовок з торця використовують кулачкові або цангові патрони, які закріплюють на столі верстату. При обробці отворів, які розташовані по колу, для кріплення заготовок використовують поворотні столи з ручним ( ножним) та механізованим приводом.

Закріплюючи заготовки безпосередньо на столі свердлильного верстата , необхідно дотримуватися таких основних правил:
1. Заготовки закріплювати надійно та жорстко, щоб запобігти зсуву та перекосу їх підчас обробки.
2. Для закріплення заготовки безпосередньо на столі застосовувати не менше двох упорів і прихоплювачів, установлюючи упори по можливості на однаковій відстані один від одного.
3. Кріпильні болти розташовувати якомога ближче до закріплюваної заготовки.
4. Закріплюючи заготовку складної конфігурації безпосередньо на столі верстата, вивіряти правильність її установки штангенрейсмусом, індикатором, косинцем .
5. Не застосовувати для регулювання положення заготовки дерев’яні підкладки та клини.
6. При обробці на свердлильному верстаті тонкостінних втулок кілець, тонких листів тощо, які мають малу жорсткість, застосовувати способи кріплення, що гарантують їх від деформації.
Приклад правильного кріплення заготовки з тонкого листа показано на рис. 2 (для підвищення жорсткості кріплення збільшені кількість і площа притискних планок). На рис 3 показано правильне кріплення тонкостінних втулок у спеціальних накладних кулачках (накладні кулачки мають більші робочі поверхні, ніж кулачки звичайного патрона, і рівномірно затискають втулку майже по всій окружності).

В серійному виробництві деталі середніх та крупних розмірів обробляють в поворотних та накладних кондукторах .


Картка-завдання для актуалізації опорних знань учнів з теми: «Обробка заготовок на свердлильних верстатах»
1 рівень.
1.     Свердлильні верстати призначені для:
а) обточування зовнішніх циліндричних поверхонь;
б) фрезерування площин;
в) оброблення отворів та нарізання внутрішніх різьб.
2. На свердлильних верстатах використовують такі різальні інструменти:
а) різці, фрези, накатки;
б) свердла, зенкери, зенківки, розгортки, мітчики;
в) шліфувальні круги, бруски, напилки.
Кожна вірна відповідь – 1бал.
2 рівень.
3.Укажіть, чому дорівнює глибина різання при свердлінні:
а)  Dсв / 2; б)  Dсв; в)  Dсв. / 3; г)  Dсв / 5; д)  2 Dсв.
4.  Чому дорівнює кут при вершині свердла для обробки конструкційних сталей?
а) 100о;  б) 118-120о; в)30-40о; г) 90-95о; д) 60-75о.
Кожна вірна відповідь – 1бал.

3 рівень.
5.Які бувають свердлильні верстати за точністю?
6. Назвіть основні формоутворюючі рухи на свердлильних верстатах.
Кожна вірна відповідь – 1бал.
___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Завдання для самостійної роботи малих груп на тему:
«Встановлення  і вивірка заготовок на свердлильних верстатах. »
1.     Проаналізуйте зображення , запропоноване для вашої групи та дайте відповіді на наступні питання:
1.1.На якому верстаті обробляється заготовка?
1.2.         Який різальний інструмент використовується для обробки  заготовки?
1.3.         Як закріплюється заготовка на свердлильному верстаті (згідно варіанту завдання) ?
1.4.         Який контрольно-вимірювальний інструмент необхідно використати для контролю обробки отвору ( згідно варіанту завдання) ?
1.5.         Яких вимог організації безпечної праці слід дотримуватись при обробці заготовок на свердлильних верстатах?
2.     Які Ви можете запропонувати прогресивні методи обробки даної заготовки?
Зробить презентацію роботи своєї групи.
Кожна вірна відповідь – 1 бал

Варіанти завдань.